Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Крушево абер пристигна
Сподели на Facebook
Крушево абер пристигна
Get the Flash Player to see this player.

Крушево абер пристигна
кој има синој големи
комити да ги испрати
во тоа славно Смилево.

Стојан си немал синои
само си ја имал Тодорка
Тодорка една на мајка
Тодорка една на татко.

Тодорка на татко велеше
купи ми пушка берданка
и една сабја пренгија
јас комита татко ќе одам.
во тоа славно Смилево.

А што беше лична Тодорка
нарами пушка на рамо
запаша сабја пренгија
три години години шетала
никој Тодорка не познал
дека е Тодорка девојка.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4368 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 06 јули 2020
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: