Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Кога падна на Пирина
Сподели на Facebook
Кога падна на Пирина
Get the Flash Player to see this player.

Кога падна на Пирина
ранет Јане Сандански,
полетаа три сокола
и на Јане збореа:
Ајде Јане со нас појди,
ние лек ќе најдеме,
белким ти ќе оздравиш,
Mакедонија жална да ослободиш.

Први сокол проговара,
Ој ти Јане Сандански
ајде Јане со нас појди
горе в' Пирин Планина,
Белким ти ќе оздравиш
Македонија да ослободиш.

Втори сокол проговара:
Ој ти Јане Сандански
ајде Јане со нас дојди
дур до белото море
белким ти ќе оздравиш,
Македонија да ослободиш.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4335 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: