Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Излегол Јане прошетал
Сподели на Facebook
Излегол Јане прошетал
Излегол Јане прошетал, леле
низ таа Пирин Планина
низ таа Пирин Планина, леле
низ тоа поле широко.

Нарамил пушка на рамо
настранил капа на чело
на пат ми сретна овчарче, леле
на овчарче вели, говори.

Овчарче младо чобанче, леле
дали ја виде четата
дали ја виде четата, леле
четата на Јане Сандански.

Видело сум ја слушнало, леле
сега за Јане збореа
каде е Јане Сандански, леле
четата да си прибере.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3981 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 24 јуни 2018
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: