Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Затрепери Козјак планина
Сподели на Facebook
Затрепери Козјак планина
Трепери Козјак планина,
Крсто војвода проваѓа,
по њега чета комитска,
комитска, баш Македонска.

Проговара Крсто војвода:
- „Тамо е село Довезен,
тамо е Јован Довезенски,
тамо са српски четници.

Искачај Јован Довезенски,
предај се куче четничко.
Дувло ќе ти изгоримо,
чета ќе ти заробимо“.

Запукаа пушки комитски,
љута се битка зададе.
Љута се битка зададе,
српска се чета предаде.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4448 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 95

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: