Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Заплакало е Мариово
Сподели на Facebook
Заплакало е Мариово
Get the Flash Player to see this player.

Заплакало е Мариово, заплакало
за тој ми Ѓорѓи, Ѓорѓи Сугарев
каде си Ѓорѓи сега да дојдиш
леле да дојдиш
од душманите да не куртулиш.

Слушам ве народ, народ поробен, изгубен
слушам ви гласој, гласој жалосни
сега за скоро јас ќе дојдам, ќе пристигнам
со триесет одбрани момчина
сите со пушки маликери, маликери
сите со наганц леворвери.

Бог да ги бие шпиуните, Параловци
Ѓорѓија што ми го предадоја
слушај бре Ѓорѓи, Ѓорѓи Сугарев
леле послушај
ако сакаш ти да куртулиш
накачи горе кај чукарите, кај манастирот
ако да сакаш ти да откинеш.

Тогај се Ѓорѓи, Ѓорѓи излага, се прелага
накачи горе кај чукарите
кога ќе види, што ќе види, Ѓорѓи Сугарев
од сите страни Ѓорѓи сардисан.

Тогај извикна Ѓорѓи Сугаре, провикна
на неговата верна дружина
клавајте гуните пусии, леле пусии
зошто се камен тешко најдува.

Згрмеја пушки, пушки аскерски, крвави,
сета дружина му ја избија.
Тогај извади нагант леворвер, Ѓорѓи Сугарев
самиот крвта си ја пролеа,
Ѓорѓи Сугарев,
жив на душмани не се предаде.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4943 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: