Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7505
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Го фатиле клети турци едно моме
Сподели на Facebook
Го фатиле клети турци едно моме
Го фанале едно моме,
едно моме најубаво,
го фанале едно моме, најубаво,
најубаво во селото.

Му врзале двете раце,
двете раце наопаку,
му врзале двете раце, двете раце,
двете раце наопаку.

Кажи, кажи малој моме
кај се крие Гоце Делчев?
Кажи, кажи малој моме, најубаво
кај се крие Гоце Делчев?

И да умрам, да загинам,
јас за Гоце не кажувам!
И да умрам да загинам, клети Турци
јазе Гоце не кажувам!

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6238 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,37 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 ноември 2017
Моментно посетители: 102

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: