Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Битка се бие кумановско поле
Сподели на Facebook
Битка се бие кумановско поле
Битка се бие кумановско поле,
битка неравна.
Пелинце ми гори, Пчиња жално плаче,
матна и крвава.

Карпуш војвода со Димче Еребица
собраја дружина, млада убавина,
душман да истерат.

Ми згрмеја пушки, ми паднаја мушки,
младите херои.
Душмани клети покажаја пети,
дојде красна слобода.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4199 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 56

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: