Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8532
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Ислам
.: Исламизација на Македонскиот народ :.
Во османлискиот период од владеењето со Македонија, преовладувала традицијата на правници кои им даваат правно толкување на верските прописи од свој личен економски, но и верско-политички аспект, кои ја управувале империјата со политички средства и државништво во името на исламот.
fe
По поразот на македонските владетели во битката на Марица во 1371 год., настанува криза и за целото христијанско население на Балканот.
fe

петок, 29 септември 2023
Моментно посетители: 104

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: