Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Св. Константин и Елена-Охрид
Сподели на Facebook

Подигната е на доминантно место, во стариот дел на градот во непосредна близина на црквата Св. Климент. Над јужниот влез од внатрешноста е откриен натпис од кој дознаваме дека црквата е подигната и живописана во 1477 г.

Во натписот се споменува ктиторот- Партение и тој е насликан со модел во рацете. До него е насликана и неговата мајка Марија и синот Михајло. Во архитектонски поглед оваа црква е еднокорабна со попречен полуоблест свод (трансепт). Правоаголната основа е засведена со полуоблест свод и завршува на исток со тристрана апсида.

Подоцна од јужната страна доѕидан е еден мал параклис посветен на великомаченицата Св. Параскева (Петка). Конструкцијата на оваа црква е скоро идентична со двете цркви од XIV век: Св. Богородица Болничка и Св. Ѓорѓи во с. Годивје- Охрид. Целата црква во внатрешноста е живописна. Во олтарниот простор е насликана Св. Богородица Ширшаја, а под неа светите архиереи: Василие, Григородие, Јован и Атанасие. На јужниот ѕид се претставени царот Константин и неговата мајка Елена. Фреските во втората зона ги исполнуваат композициите: “Слегувањето на Светиот Дух”, “Успението на Пресвета Богородица”, “Тајната вечера”, “Молитвата во Маслиновата гора”, “Одрекнувањето Петрово”, “Оплакувањето” и “Погребението Христово”. Во сводот се насликани најубавите ликови на “Бог Отец”, “Бог Син” и “Светиот Дух”. Во тремот на црквата посебно внимание заслужува фрагментарно сочуваната композиција “Заминувањето на Светите воини во борба за победа на Христијанството”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5752 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 02 јули 2020
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: