Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Икони во Македонија II
Сподели на Facebook

Икони во Македонските цркви и манастири

Богородица со Христос, XVI век, црква Св. Јован Претеча, с.Слепче - Демир Хисар

Св Ѓорѓи со житие, XV век, црква Св. Ѓорѓи, Струга

 

Св Ѓорѓи со житие, XV век, црква Св. Ѓорѓи, Струга, детал, мачење

 

Воведение на Богородица во храм, XV век, црква Константин и елена, Охрид

 

Благовештение, XV век, црква во с.Ботун - Охрид

 

Благовештение, 1537-1543 година, црква Св. Никола на Топличкиот манастир, с.Жван - Демир Хисар

 

Четириесет севастиски војници - маченици Xi век - црква Богородица Привлептос, Охрид

 

Св Василиј и Св. Никола

 

Богородица Одигитрија XII век

 

Распетие Христово XIV век

 

Исус Христос, 1262 година, црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Томиното неверство, 1295-1317 година, црква Богородица Привлептос, Охрид

 

Раѓање Христово, 1295-1313 - црква Богородица Привлептос, Охрид

 

Исус Христос Душеспасител, XIVвек - црква Богородица Привлептос, Охрид

 

Благовештение XIV век - црква Богородица Привлептос, Охрид

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9673 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: