Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7708
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Икони во Македонија
Сподели на Facebook

Икони во Македонските манастири и цркви

Четириесет севастиски војници - маченици Xi век - црква Богородица Привлептос, Охрид

Архангел Гаврил, Xi-XII век. Црква Богородица Перивлептос Охрид

 

Богородица од Благовештение, XI-XII век. Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Св. Никола, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Причествување на апостолите, XII-XIII век, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Распетие Христово, XIII век, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Распетие Христово, Св. Јован,  XIII век, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Исус Христос, детал, XIII век, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Исус христос, 1262 година, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Св. Ѓорѓи 1267 година, Црква Св. Ѓорѓи Стуга

 

Крштевање Христово 1295-1317 година, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Слегување од пеколот 1295-1317 година Црква Богородица Перивлептос, Охрид, детал

 

Благовештение, XIV век, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Распетие Христово, XIV век, Црква Богородица Перивлептос, Охрид

 

Благовештение XIV век, непозната црква

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8750 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 04 јуни 2020
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: