Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8195
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Базиликата во с.Радолишта
Сподели на Facebook
Испитувањата на оваа базилика, која се наоѓа на еден километар западно од Струга се одвиваа во текот на 1951 година, но тие не се завршени до ден-денес.
По својата форма, оваа црква е трикорабна, со апсида на исток. По својата архитектонска композиција е слична со базиликата во Студенчишта. Подовите на нартексот и на централниот кораб се покриени со мозаик, а декорацијата е исполнета со стилизирани четворолисти, со двојна плетенка на рабоивте, со кружни медалјони изведени во двојна плетеница, а во медалјоните се наоѓаат стилизирани дрвја со најразлични плодови и животни, а просторите помеѓу кружните полиња се исполнети со мотивот на Соломонов јазол. Просторот меѓу источните и северните пиластри во нартексот е исполнет со мотив на рибини лушпи.

 Централниот кораб на наосот е украсен со едноделен ќилим, формиран од полиња со полигонален и кружен облик, во коишто се претставени најразлични видови риби, јагули, ракови и птици.

За оваа базилика е предложено датирање кон крајот на V век.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6597 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 01 декември 2022
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: