Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7550
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Цркви и манастири во Македонија :.
На 2 км. од селото Ростуше, дебарско, на надморска височина од 740 метри се издига манастирот Свети Јован Бигорски. Положен е во впечатливите бигорови карпи на кањонската долина на реката Радика, во прегратките на бујните шуми всадени на северозападните падини на планината Бистра
fe
На левиот брег по долината на реката Треска, на надморска височина од околу 300 метри се наоѓа манастирот Матка со црквата посветена на света Богородица.
fe
Во близина на градот Крива Паланка, на североисточните падини на Осоговските планини, сместен во густата и зелена шума на надморска височина од 825 метри, вековите ги брои манастирот Свети Јоаким Осоговски.
fe
Во прекрасниот амбиент на месноста Матка, опкружен со високите карпести предели, на левиот брег на акумулационото езеро Матка, на неколку стотина метри од манастирскиот комплекс Матка, се наоѓа манастирот Св. Андреа, што припаѓа на Скопската епархија.
fe
Во селото Горно Нерези, на падините на планината Водно, поставен на една издадена тераса, се наоѓа еден од најзначајните културно-историски споменици кој, ги надминува границите на нашата земја.
fe
Манастирот со црквата посветена на св. Јован Претеча е сместен во еден прекрасен природен амбиент, во близина на селото Слепче.
fe
Манастирот Св. Богородица Пречиста се наоѓа на падините на планината Врвој, на оддалеченост од 12 километри од градот Кичево.
fe
Сплотен и вгнезден во величенствениот гранитен камен над прилепскиот Варош, манастирот Св. Архангел се вбројува меѓу најубавите и најзначајните културни споменици и религиозни центри во Македонија.
fe
Манастирот Матејче е еден од оние манастири во Македонија што се сместени на голема надморска височина.
fe
На околу 20 километри јужно од Радовиш, по вијугавиот пат што ги сече родните полиња,што погледнати озгора изгледаат како распослани сликарски платна, преку прекрасните шарени ливади закитени со црвени булки, ќе стасате до селото Конче.
fe
First
Prev
Страна 7 од 8
Next
Last

сабота, 17 март 2018
Моментно посетители: 84

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: