Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7552
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Цркви и манастири во Македонија :.

За точното време на градење, како и за имињата на луѓето кои ја подигнале црквата Св. Димитрија во Варош, науката не располага со точни податоци.

fe

На педесетина метри источно од стариот охридски чинар се наоѓа оваа црква која била изградена уште во XIVвек како мала капела, но во XIX век е поправена и проширена. На источната страна -- однадвор, на еден блок камен, означена е годината 1832.

fe

До денес не се откриени пишувани податоци за нејзиното подигање и живописување, но според изведбата на градењето и анализа на живописот оваа црква припаѓа на малите еднокорабни охридски цркви, со помали димензии, од времето на XIV век.

fe

Црквата Св. Богородица Пречиста во прилепскиот Варош, според еден извор, била подигната во 1416 или 1438, значи во XV век, од страна на Павле и Радослав, синови на Теодор.

fe

На источниот брег од Охридското Езеро, во непосредна близина на рибарското село Трпејца, се наоѓа манастирската црква Света Богородица - Заум.

fe

На југозападните падини на планината Скопска Црна Гора, на околу 700 метри надморска височина, во близина на селото Кучевиште, во долината на Кучевишка река лежи манастирската црква посветена на светите Архангели Михаил и Гаврил.

fe

На просторот каде, според одредени научни претпоставки, некогаш постоела населбата Козјак, на десетина километри североисточно од градот Штип, во месноста Горни Козјак и во близина на археолошкиот локалитет Баргала, подигната е средновековната црква Св. Ѓорѓи.

fe

Недалеку од водочката црква, на една височинка над селото Вељуса кај Струмица се наоѓа старата црква со манастирски конаци, Света Богородица Елеуса.

fe

Станува збор за црква со архитектонска концепција ротонда, многу ретка на нашава територија. Таа била откриена од страна на селаните кои ја откопале во 1919 година.

fe

Единствен начин да се стаса до Полошкиот манастир е со чамец да се премине преку вештачкото Тиквешко езеро.

fe
First
Prev
Страна 4 од 8
Next
Last

сабота, 24 март 2018
Моментно посетители: 119

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: