Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Создавање на Охридската архиепископија
Крстови во Македонија V
Сподели на Facebook

Крстеови најдени во Македонија

VIII-век - Охрид
Архирејски(?) крст - икона - приврзок на гради
за чување реликвии. Сочувана предна страна.
На средината претстава на непознат светец
(Исус Христос?), со нимб околу главата, во
хламида и епитрахелион.
Од десно портрет на Св. Јован,
од лево Св. Теодор.
Бронза: леење и гравирање.
Димензии: 66 мм х 42 мм.

 

 

 

 
VII-век - Валандово
Крст - приврзок на гради за чување реликвии.
На предната страна геометриска гравура на
стилизиран крст.
Во средината украсен црн гагат.
Во долниот дел правоаголен отвор.
Идентична гравура на задната страна.
Бронза: леење, доработување, гравирање,
точкање и вметнување.
   

 

 
IX-век - Прилеп
Крст - приврзок за на гради.
Карактеристични топчиња
на крајот на краците.
Во средината претстава на крст.
Еднаква предна и задна страна.
Бронза: леење и гравирање.
Димензии: 46 мм х 32 мм.
   

 

 
IX-век - Демир Капија
Крст - приврок за на гради.
Релјефна претстава на
Богородица Оранта
во туника и мафорион.
Сребро: леење и доработување.
Димензии: 40 мм х 22 мм.
   

 

 
IX-век - Радовиш
Крст - приврзок на гради
за чување реликвии. На предната страна
претстава на Исус Христос во колобион,
а на задната страна Богородица Оранта во туника и мафорион.
Бронза: леење и доработување.
Димензии: 42 мм х 21 мм.
   

 

 
 
IX-век - Битола
Крст - приврзок за на гради.
Релјефна претстава на Богородица
Оранта во Туника и мафорион.
Бронза: леење и гравирање.
Димензии: 40 мм х 20 мм.
   

 

 
IX-век - Тетово
Крст - приврзок за на гради.
Релјефна претстава на Богородива Оранта
во туника и мафорион.
Бронза: леење.
Димензии: 40 мм х 21 мм.
   

 

 
IX-век - Охрид
Крст - приврзок на гради за чување реликвии.
На предната страна релјефна претстава на Исус Христос
во колобион. На задната страна релјефна претстава на Богородица Оранта во туника со мафорион.
Бронза: леење и доработување.
Димензии: 51 мм х 24 мм.
   

 

 IX-XII век - Битола
Крст од низалка за гуша.
Бронза: леење и доработување.
Димензии: 26 мм х 17 мм.
   

 

 X век - Битола
Крст-приврзок за на гради
Бронза: леење и гравирање
Димензии: 94мм х 58мм
   

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7262 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: