Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Создавање на Охридската архиепископија
Крстови во Македонија II
Сподели на Facebook

Крстови најдени во Македонија

VI век - Прилеп
Крст-женски украсен
приврзок за на гради.
Во центарот необработен
рубин.
Сребро: леење
и доработување.
Димензии: 37мм х 25 мм

 

 

 

 
VI век - Прилеп
Крст - приврзок за на гради.
Бронза: леење,
доработување, гравирање.
Димензии: 43мм х 34мм
   

 

VI век - Валандово
Крстовидна апликација од заштитна
војничка опрема.
железо: леење и доработување.
Димензии: 38мм х 38мм
   

 

  VI век - Свети Николе
Крст за на гради.
Бронза: леење и гравирање.
Димензии: 43мм х 25мм
   

 

 
VI-VII век - Битола
Претстава на крст на (монашка?)
мотика.
Втиснат со исчукување
на внатрешната страна од алатката.
Железо: 230мм х 140мм,
дијаметар на држалката: 40мм
   

 

 
 VI-VII век - Велес
Војнички скиптар (labarum).
Долниот крак е изработен во форма
на копје. Останатите краци идентични.
Во средината геометриска
претстава на крст.
Железо: 150мм х 120мм
   

 

 
VI век - Скопје
Крст - приврзок за на гради,
украсен со орнаменти од ниело
и бела стаклена паста.
Сребро: леење, гравирање, ниело,
украсување.
Димензии: 72мм х 58мм
   

 

  VI-VII век - Прилеп
Крст - приврок за на гради.
На средината на предната
страна има релјефен крст
украсен со четири
концентрични круга.
Задната страна во средината
има поголем концентричен круг,
а на сите краци изгравирани помали кругови.
Бронза: леење и гравирање.
Димензии: 65мм х 40мм
   

 

 VI век - Струмица
Крст - приврок на гради за
чување реликвии.
Бронза: леење.
Димензии: 45мм х 22мм
   

 

 VI век - Виница
Литиски крст на бајрак.
Претстава на Богородица Оранта
во туника и мафорион.
Бронза: леење и гравирање.
Димензии: 184мм х 135мм
   

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7150 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 77

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: