Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Македонски конституционализам > Македонски конституционализам
Епоха на македонизам
Сподели на Facebook
Пред и во време на Персиските војни, се јавува македонизмот и македонското гледиште како го нарекува Елис, и кое е од судбинско значење за цивилизацијата. Елис ќе заклучи дека ова гледиште му било потребно на светот.
Се поставуваат прашањата:

-  Како и кому е потребно македонското гледиште, ако тие се “Варвари”!?
-  Македонците наоѓајќи се на крајниот север, навистина ли немаа можност да учествуваат во “прогресивната цивилизација на племињата од југот”!?


 Ова, самото со себе е во спротивност, ако беше сето тоа случај тогаш:

- Македонците немаше ниту да се јават со свое автентично македонско гледиште на почетокот од IV век.
- Македонците немаше да извршат промени од судбинско значење за историјата и за развитокот на цивилизацијата.
-  Македонците немаше да го сменат лицето на светот со градби и потфати кои и денес сведочат за нивната силина и значај.
- Македонците немаше да го “македонизираат” стариот Египет  (особено со Александрија и Птоломеите), но и да остават белег по остатокот на светот од Антиохија до Индија.
- Македонците немаше да бидат единствениот некогашен и денешен европски народ присутен во “Библијата”, освен Грците (таму Хелени?!), но и кои се секаде одвоено од Македонците, како различни народи.
- Македонците немаше низ сите епохи да се постојано со истото име Македонци, но ќе беа Грци и тоа име ќе беше во сите нивни дела?! (Грците се со секакви имиња низ историјата а најмалку со Грци -Хелени, Ахајци, Данајци, и се др. што присвојуваат од Кносос до Византија?!).


За жал на Грците се случувало обратното. Токму тие, Грците заостанувале на југот но и сите други под Македонија кои се наоѓале во класична античка криза, а Македонците се воздигнале далеку над нив во сите сегменти од општественото живеење.

Во времето на Персиската војна, Македонците не се појавија како “Грци”, но не се појавија ниту како “Варвари”, туку како организирана војска, на самостојната автохтона македонска цивилизација и народ, со свои држава, култура и традиции.

Не случајно стратегијата и тактиката на македонските фаланги, денес се темел на воените доктрини. Токму Македонците, а не Грците (и најмалку тие), на свои плеќи во името на прогресот го понесоа цивилизацискиот товар и се појавија како храбро царство и храбра македонска армија-фаланга, се судрија со непрегледните војски и земји на Персија.

Грците во тие судири масовно беа во Персиските редови и ја користеа секоја прилика од зафетеност на македонската држава, да се дигнат  против неа. Оние Грци со Александар, пак беа заради силата на оружјето, т.е  вазалниот однос. Затоа денес да се именува оваа македонска епоха како хеленизам веќе е неодржливо, зашто напротив тоа е епоха на македонизмот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5216 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 54

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: