Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Македонски конституционализам > Македонски конституционализам
Македонија и политиката кон соседите
Сподели на Facebook
Во античкиот свет на прагот од IV век п.н.е Македонија е со дефинирана  политика во односите кон соседите. Проблемите со нив и нивното разрешување, планевите за азиската кампања и др. активности се преземале согласно внатрешната моќ со која располага Македонија како воена сила.
Воениот карактер на државата, авторите го нарекуваат “воено македонско општество” и “македонски империјализам”, особено кога е збор за походите на Филип и син му Александар. Кога е во прашање окружувањето, постои и теза дека за разлика од јужните соседи Македонците “останувајќи на крајниот север немаа можност да учествуваат во прогресивната цивилизација...”?! (Вилкен, 55). Токму затоа Вилкен ги разликува од Грците но и ги етикетира кога вели (во истата реченица): “...но тие не се појавија како Грци, туку како варвари”. Овој автор (но др. слични) заклучува дека од денешен аспект гледано, македонската држава во тоа време е на понизок степен  на демократскиот развој во однос на на демократијата во Грчките полиси(?!).

Ова културно-политичко подредување кај овие автори е далеку од вистината а самиот израз “Варвари“ е  во пежоративна смисла која Грците ја користат за Македонците (Демостен за Филип – “Варваринот”). Но за самиот политички систем на македонската држава и разликите во однос на оној од полисите, подоцна. Сега за она посуштесвеното.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5237 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 06 јули 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Антите како Словени
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: