Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Филизофија на Македонизмот > Македонизмот и неговата филозофија
Државата и нацијата
Сподели на Facebook

Денес кога се дефинира односот на државата и нацијата се почнува со дефиницијата на Макс Вебер, кој државата ја дефинира како агенција во рамките на општеството и која поседува монопол врз легитимното насилство.

Идејата зад ова е заведлива – во добро уредените општества, во кои повеќето сакаат да живеат, приватното и локалното насилство е нелегитимно.

Со ова и конфликтот како таков е нелегитимен и тој не може да се реши со праведно или локално насилство. Ако и се примени насилство тоа може да го прави само централната политичка власт и оние на кои таа му делегирала такво право. Врвната санкција е силата и неа може да ја примени само државата.

Но има типови на држави кои и не се нужно противни на локални конфликти па и војни, таков тип држави се на пример феудалните каде одредени феудалци може и да војуваат меѓу себе под услов да ги исполнуваат задолженијата кон владетелот.

Ирачката држава под Британско туторство по I светска војна, била толерантна кон племенските борби, со услов најблиската полициска станица да е известена пред нападот и по него.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5147 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: