Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Филизофија на Македонизмот > Македонизмот и неговата филозофија
Македонците за развојот на филозофијата
Сподели на Facebook

Ова особено важи за старите Грци (Хелените) кои живееле во тесни градски рамки ( полиси ) кои биле целиот нивен свет.

- За разлика од нив, античките Македонци се целосна спротивност зашто живеат во различен управен модел кој и просторно се разликува.

За античкиот македонски народ градскиот државен модел е туѓа структура и наспроти неа, одсекогаш живеат на просторна територија со чести маршеви, освојувања, стационирања и селидби кулминирани со освојувањата на Алексндар III Македонски.

- Тој ги шири хоризонтите на македонскиот народ на три континенти спознавајќи непрегледни пространства, народи, божества и истории. Кулминацијата е во достигнатиот врв на космополитизам при мешањето на Азиски војници во состав на фалангите, прифаќњето на нивни обичаи, облеки, верувања и сл., па се до склучување мешани бракови.

- Токму по Александар и македонската империја се случија најважните предуслови за да дојде и до пошироко и потемелно третирање на филозофските дисциплини а во рамките на нив и историјата. Зашто дотогаш се што беше вон видокругот на Егејот се сметаше за – “Вараварство”. Дури и самите Македонци беа сметани за – “Варвари” од страна на Грците а камо ли далечните сатрапи ширум Азија или Африка. А таму Александар и Македонците сретнаа уште понапредни мислители, градби, богатства и духовни вредности.

- Не случајно Македонците водеа пишувачи за да забележат што повеќе од откритијата за овие народи и нивните истории.

Зашто единстевни четива за историјата дотогаш беа – “Илијадата”, Херодот и др. Кои воглавно пишуваа за Егејскиот басен. “Библијата” дури подоцна ќе добие своја гласност, но и долго ќе остане сама во која ќе се говори за – “ праисторијата“. Таа е единствено такво човечко дело но за историјата на еден народ и тоа избран па послужува и како основа – предлог и замена за историјата на човештвото.

Но и нејзе токму Александар и наследниците ја донесоа , преведуваа и расширија низ Европа, и не само нејзе. Папируси , кожи , истории и науки од цел свет – од Индија до Европа се собра и се создаде најголемата библиотека во светот во градот – Александрија , Египет. Тоа е македонскиот долг кон светот и историјата на филозофијата.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5235 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и чамците
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: