Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика > Македонски кралеви и династии
Генеолошкото дрво на македонската династија
Сподели на Facebook
Генеолошкото дрво на македонската династија на кралевите и цареви изгледа вака:
1) Пердика;

2) Аргео (653-621 п.н.е.);

3) Филип V;

4) Аероп V;

5) Алкет V;

6) Аминда V;

7) Александар И (498 г.п.н.е.);

8) Пердика II;

9) Архелај 413-393 п.н.е.);

10) Орест;

11) Аероп без познато колено;

12) Павсанија син на Аероп;

13) Пердика II малиот

14) Аминда III;

15) Александар II;

16) Еврионој;

17) Птоломеј син на Алор од непознат произход;

18) Пердика III;

19) Филип II (359;

20) Александар III Великиот;

21) Александар IV со Филип Аридео и

22) Иракли 315 година п.н.е.


Наброените 22 кралеви се од династијата на Аргејците (Аргеади) а спомнувани и како Темениди.

По нив имаме династијата на Антигоднидите-потомци на Антигон едноокиот а тие се:

23) Антигон I (301 г.п.н.е.);

24) Деметриј I полиоркет (307-283 г.п.н.е.);

25) Антигон II Гонат (283-239);

26) Деметриј II (239-229);

27) Антигон II дозен (229-221 п.н.е.);

28) Филип V (221-179);

29) Персеј син на Филип V (179-168 год. п.н.е.);

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7027 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,12 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: