Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7732
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика > Македонија под Рим
Атенор ги основа Венетите
Сподели на Facebook
Тит Ливиј во првата книга од “Ab Urbe condita”, продолжува со едниот од овие три лика Атенор кој по разните премрежија најпосле се докопува до најсеверниот брег на Јадранското Море на чело од група Енети.
Менелај, убиец на кралот Пилајмен водач на Енетите (подоцна Венети)
Тие пак Енетите, беше биле изгонети со востанието од Пафлагонија (област во северна Мала Азија на брегот на Понт која не е конституирана држава но чии кралеви се сојузници на Троја; дури по I век н.е влегла во Понтското кралство на Митридат VI Еупатор). Енетите барале ново живеалиште и водач зашто кралот им Пилајмен е убиен од Менелај кај Троја. Сега, го наоѓаат новиот водач во Тројанецот Атенор кој со остатоците од своите Тројанци и од Енетите трга во Италија, во областа меѓу Алпите и Јадранско Море. Но таму веќе живеел италскиот народ – Еугенејци, та Енетите и Тројанците на чело со својот нов водач Атенор водат војна со овој домороден народ. Како вешти и прекалени војници од долгогодишните војни под Троја, бргу ги разбиваат Еугенејците и ги населуваат нивните земји. И местото каде најпрвин се истовараат го нарекуваат Троја од што влече потекло и името на Тројанската област а сите заедно се обединуваат и заживуваат мешајќи се како ново племе наречено – ВЕНЕТИ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 2228 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 18 септември 2020
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: