Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во составот на СФР Југославија
Аугустинчиќ со првите пари и ордени на ДФЈ
Сподели на Facebook
Антун Аугустинчиќ познат и признат вајар-скулптор и уметник на кралството Југославија и во новото комунистичко време активно се вклучува кога на Тито му се наоѓа не само како сонародник но и како креатор во создавањето на некои важни државни сегменти.
Аугустинчиќ креаторот на новите социјалистички банкноти и одличија
Имено, Аугустинчиќ е од Тито испратен во Москва каде заради поголемите материјални државни ресурси и технички можности, ги оформува и изработува новите југословенски средства за да тргне крвотокот на новата комунистичка економија и државна управа.

Така, според известувањето на шефот на Воената мисја на НОВЈ во Москва Генералот Терзиќ од 25 ноември 1944 год. (а на барање од Тито), Аугустинчиќ ги завршил сите работи на новите банкноти на Југославија и треба да тргне од Москва (Аугустинчиќ трга на 26 ноември 1944 год. со својата сопруга за Белград). Со ова трга и економијата на новата држава и новиот банкарски систем олицетворен сега и со нови комунистички мотиви и симболи на “братство-единствената” држава, идната ДФЈ (Демократска Федеративна Југославија), како е првично именувана.

Но тоа е само едниот сегмент (економскиот) каде Антун Аугустинчиќ го дава својот најкреативен уметнички и “патриотски” долг кон новата комунистичка држава, другиот е во “морално-духовната” сфера на новата држава. Имено тоа е изработката на ордените и медалите како неопходни елементи кои ќе даваат поттик на оние кои лично се здобиле со нив или служат за пример на други (кога се доделуваат на претходниве или пак на загинати лица).


Една од повоените банкноти со трудбенички мотиви

Орденот „Народен херој на Југославија“ како визуелно решение на Аугустинчиќ е еден од првите официјализирани
Така првите ордени и медали за поттик на новата администрација и воена клика, но и народните маси, Аугустинчиќ ги осмислува и изработува во Москва. Тие се излиени во СССР (Орденот народен херој, Орденот партизанска ѕвезда од I, II и III степен, Орденот за храброст, Орденот братство и единство, Орденот народно ослободување и Медалот за храброст) а беа готови на 01 јули 1944 год. Постапувајќи по наредбата на Тито, воената мисија на НОВЈ при Москва во дописот од 25 ноември 1944 год. одговара дека сите изработени ордени се испратени во Југославија со авион од 22 ноември 1944 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7546 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 17

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: