Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонскиот народ спроти бугарскиот окупатор
Димитров Георги Михаилович (1882-1949)
Сподели на Facebook
Истакнат бугарски револуционерен комунистички лидер но и водач на меѓународнот работничко движење.

Георги Димитров, Генерален секретар на Коминтерната од 1934 година
- 1902 год. член на СДП

- 1909 год. избран во ЦК СДП (тесните)

- 1921 год., член на ИК на Комунистичката Интернационала.

- 1923 год. учесник во септемвриското востание по чиј пораз ја напушта Буагрија и емигрира од кога и постојано живее во странство.

- 1933 год. добива светска слава со своето херосјко држење пред нацистичкјиот суд на Лајпциншкиот процес. По интервенција на СССР и притисок на демократската светска јавност е ослободен од судот и заминува за СССР пролетта 1934 год.

- 1934 год пролетта станува Генерален секретар на ИК на Коминтерната.

- Во текот на војната ја насочува борбата на Отечествениот фронт во Бугарија каде се враќа во 1945 год.

- 1945 год избран е за Претседател на владата и Генерален секретар на БКП

- Умира во СССР официјално на лекување, неофицијлано ликвидиран од Сталин

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5734 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 14

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: