Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонскиот народ спроти бугарскиот окупатор
Атанасов Штерју (1902 - ?)
Сподели на Facebook
Функционер на БКП и активен раководител на комунистичкото движење како во Бугарија така и пошироко.
Средината на триесетиоте години на XX век и тој како еден од најнапредните комунистички кадри е исфрлен за работа во апаратите на Коминтерната со задолжение за балканските земји. Покрај организирањето на интернационални бригади за републиканската борба во Шпанија и сaмиот заминува таму и е учесник во Шпанската граѓанска војна на страната на републиканската војска.

1942-43 год. во текот на војната бил и во Југославија каде стапува во кнтакт со југословенските комунистички лидери.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5245 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 109

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: