Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Рајко Жинзифов
Сподели на Facebook

(1839—1877)
Роден е во Велес.

Тој е познат македонски патриот. Развил голема културно-општествена дејност во Русија и Македонија. Се борел за духовното и политичкото ослободување на македонскиот народ. Тој е надарен литератор и поет. Автор е на поемата "Крввава кошула". Борец е за славјаската солидарност, "за братство, дружба наша", какво што сам тој се провикнува на Славјанскиот собар, свикан во мај 1867 год. во Мосива.
Умира на 15 февруари 1877 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8162 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,6 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 63

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: