Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Панајот Гиновски
Сподели на Facebook

(1842—1886)
Роден е во Галичиик 1842 год.

Како малечок учел во старовремското училиште. Подоцна оттаму влегува во зографската тајфа, постанува зограф и како такав шетa по целиот Балкански полуострав. Работел во Македонија, Србија и Бугарија. Составил еден вечен календар. Собирал разни народни умотворби и обичаи. Ја преведува и "Ерминијата" учебник за зографство. Bo руското списание "Живаја старина", после неговата смрт, е издаден зборник под наслов: Зборник Панајота Гиновског из села Галичиика, песни, обичаји, и разин мелки материјал". Умре во Врање 1886, каде беше избегал од родното село поради турскте зулуми.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7136 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 89

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: