Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7437
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Марко Цепенков
Сподели на Facebook

(1829-1920)
Роден е во Крушево

Неговите стари биле дојдени oд с. Ораовец. Како помлад се учел во келијно училиште и бил во контакт со Димитар Миладинов: собирал народни умотворби, народни песни, приказни, пословици, верувања, обичаи, басни и соништа.
Освен печатениот Фолклорен материјал, од кој што се најдобри народните приказни на број 184 и тажачките песни, Цепенков оставил во ракопис и многу други фолклорни материјали, повеќето собрани од Прилепско.

Co оваа дејност Цепенков застанува во првиот ред меѓу собирачите на нашиот фолклор. Цепенков ја напиша познатата приказна Снлјан Штркот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10264 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,65 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 28 јуни 2017
Моментно посетители: 20

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: