Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7567
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Илинденско востание
МАКЕДОНИЈА
Сподели на Facebook

МАКЕДОНИЈА

Slovenec 66. 23. III. 1903, стр.4

Албум за Македонија и животот во Македонија на 1500 страни имаат намера да издадат руските писатели. Ќе учествуваат и Лав Толстој и Максим Горки. Се смета, дека со тоа за македонските маченици ќе се добијат 20 000 рубли.Исто така во полза на Македонците ќе се јавни предавања низ цела Русија.1

 

РЕВОЛУЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

Obzor 101. 4. V. 1903, стр 1-2

…..Другите народи во борбата за својата слобода се бореа или против туѓинската супермација или пак само против лошото господство, потоа за обединување, но Македонецот се бори против многу полошо зло, тој се бори за најелементарни човечки права.Макрдонецот беше досега само роб на цариградскиот падишах и на турското назадништво, а кога се тргна да го отфрли тоа животинско ропство, просветената Европа го крсти со разбојник…..

-------------------------------------------------------

1 Za zgolemuvawe na interesot sred ruskite op{testveni krugovi, pridonesoa i makedonskite studenti {to studiraa na ruskite univerziteti.Na niv makedonskite studenti oformile kru`oci i zdru`enija.Tie imale za cel da odr`uvaat predavawa za Makedonija a preku priredbi i koncerti da sobiraat pomo{ za Makedonija i makedonskite begalci.Tie zaklu~ile i da sorabotuvaat vo "Albumot" {to trebalo da go izdadat ruskite pisateli. Ne e poznato dali "Albumot" izlegol od pe~at.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5173 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 22 мај 2018
Моментно посетители: 112

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 Светло и поплочување на градови, дело на Македонци
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: