Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7874
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Илинденско востание
МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ
Сподели на Facebook

МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ

(Митинг во Париз)

Н. Р. 2180,17. II. 1903, стр. 1-2

Во главниот град на Франција се одржа завчера во салата на театарот Шато Д О големо собрание во полза на Македонците и Ерменците. Присуствуваа околу 3-4000 луѓе, повеќе работници и сиромашни граѓани.

Отпрвин зборуваше народниот пратеник Д Етурнел де Констант, кој речдека Европа не може понатаму да ги сокрива оние дела сто стануваат во Турција.Султанот има многу парични средства но тој не може да ја поткупи општествената совест. Се вели дека во дваесеттото столетие не може да се трпи во Турција напоредно варварство со цивилизацијата….

.Пресансе говореше цел час .Тој рече, дека на Франција и должност да ја потсети Турција на членовите 23 и 61 од Берлинската спогодба.Рече, дека би било неопходно да се создаде постојано европско надзорно поверенство…..

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5250 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 15 јуни 2021
Моментно посетители: 82

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: