Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7334
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Димо Хаџи Димов
Димо Хаџи Димов, борец и револуционер
Сподели на Facebook
Димов е и соборец на Гоце, познати се неговите зборови по загинувањето на Гоце:
”15 часа Турците не смееја од нашите куршуми да се приближат до убиениот. 15 часа ние го гледавме мртвиот Гоце, како да беше наведнат врз грбот на Македонија. И 15 часа ни се кинеа срцата зашто осиротуваше цел еден народ“.

На 20 годишнината од смртта на Гоце, Димо Хаџи Димов излегува со возбудлива статија “Тој плаче“ во која ги поврзува судбините на најголемиот син на македонскиот народ и новата судбина на Македонија. Но само по неколку месеци и самиот тој падна од предавничките куршуми, кои ја сфатија силината и опасноста од Х. Димов, за Бугарите и нивните идеи.

Х. Димов како и Јане беше син на Серчанскиот округ, но и најзначајниот негов идеолог. Како млад учител во Бугарија, се посвети на социјалистичката мисла и беше активен во Социјалистичката партија на Бугарија зашто плурализмот во Македонија беше слаб и сеуште под феудалното влијание на Отоманците, но и заради потпаѓањето на неговиот родокрај под Бугарија по поделбата на Македонија..

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5521 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 25 февруари 2017
Моментно посетители: 554

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: