Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Димо Хаџи Димов
Димо Хаџи Димов за македонскиот народ
Сподели на Facebook
Одговорот на прашањето што е Д.Хаџи Димов или колку се издржани бугарските етноетикети за него, го дал самиот Димо Хаџи Димов во неговата книга „Назад кон автономија“, излезена во 1919 год. (од која и Кулишев и ќе заклучи она првиот пат во истата 1919 год. го кажува):

Ако народите имаат право сами да ја определат својата судбина, МАКЕДОНСКИОТ НАРОД  исто така го има тоа свое право и за спределувањето на својата судбина нема зошто да ги праша Бугарија, Србија и Грција, туку пред се, себе и само себе.

И конкретно за бугарската политика кон македонското прашање Хаџи Димов ќе каже:

Се работи за цел еден народ кој не може да се жртвува  за една политика. Да се дава кредит на денешната бугарска политика од страна на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД значи тој да се предаде на потполно самоодречување.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5655 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: