Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Сонот на револуционерот
Сподели на Facebook

Само еднаш – во ропското вековие кога патот отворен пред македонскиот револуционер со определбата за револуција, го одведе до – слободата.

И нема генерација на македонскиот народ што се откажала од таа своја обврска низ револуција да ја донесе слободата. Низ таа своја револуција Македонецот се докажувал и пред себеси и пред другите – дека е свој, дека постои и дека дури постои ќе се бори за свое сонце под небото. Дека македонскиот револуционер ќе се бори за својот – македонски сон.

- И тоа што сме опстојале спроти сите црнила,и што сме денес во своја држава со нејзиното вековно име – пред се се должи на изнастраданата свест на Македонецот дека нема црнила што немаат свој крај, па и нашите – македонските.

- Има недобројани усни преданија и пишани сведоштва дека единствена утеха на сите македоснки револуционери и непокорници во часот кога згаснувале нивниот живот и непокорна мисла, биле свеста и сонот (Рефренот на сите македонски умирања) ;

- “По мерка на мојот човечки раст,
по мерката на мојата човечка сила,
по мерка на моите човечки премалувања и поревања,
ја простумев, ја непокрничев верата во Македонија ,
верата во нејзината пркосна неуништливост “.

И денес кога го живееме сонот на револуционерот, кога ние и нашите рожби сонуваме некој помирен сон ненарушуван од стрпежот на она што носи следниот миг, токму денес мора и треба да ги чуваме и браниме нашите револуционери од сите пропагандни напади. Зашто кукавиците не можејќи за живота, сега далеку по смртта на нашите револуционери, најподло ги напаѓаат. Затоа наша обврска е да ги браниме како што тие ги бранеа нашите предци за чиј мир и рожби, изгинаа сеејќи го патот сосипан од илјадници трупови кои и достигнаа такви височини и ширини да стана бедем кои душманите веќе не можат да го прејдат. Всушнст самите се вложија и положија во граничниот бедем на единствената ни – Македонија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6103 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: