Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Аџи Христо (1783—1853)
Сподели на Facebook
Живеел во Босна. Избегал во Египет.
Служел при Мехмед-Али. Војувал против бандите, мемелугите и јаничарите. Бил назначен за "Шеих". Учествувал во грчката револуција 1821 год. Еден е од првите строители и организтори на Грција и нејзината државотворност. Роден е во Охрид.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5253 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 24 јуни 2018
Моментно посетители: 109

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: