Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7874
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Петар Ичко
Сподели на Facebook
Роден во с. Катраница, Воденско.
Учествувал во ослободителните движења на српскиот народ. Тој е еден од раководителите на српското востание. Во 1806 год. бил ополномоштен од српската држава да склучи мир со Портата во Цариград. Тој мир е известен под името “Ичков мир”. Но враќајќи се од Цариград за Србија со една турска делегација во 1807 год. тој и целата турска делегација биле убиени во Параќин.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6672 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 15 јуни 2021
Моментно посетители: 77

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: