Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7409
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Среден век > Македонски симболи и хералдика
Македонски земски грб
Сподели на Facebook


Македонски грб, грубо нацртан. Цртан со срц туш. На главата на лавот има сосема мала круна, а на лентата пишува Macedoniae regniy. Над штитот има голема војводска круна.

Грбовник на Палиниќ од крајот на XVI век и почетокот на XVII век

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4705 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 27 април 2017
Моментно посетители: 90

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: