Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7448
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
СРПСКATA ПРОПАГАНДA во Македонија
Сподели на Facebook

Српската пропаганда во Македонија е присутна речиси од самото осамостојување на кнежеството Србија, па до денес.

Различни и се само методите и приодите во зависност од режимите кои се менувале, но таа е активна.

Денес заради околностите во кои и самите Срби се приклештени на светската сцена со постојаните притисоци, војни и отстапки кои ги поведоа и добија од својата великосрпска политика, тие не се толку во состојба да парираат на другите, но пак се тука.

Доказ се не толу одамнешните случувања со наводниот проблем на црковното признавање и нивниот “Тројански коњ” за влез во Македонскиот етнички простор, со кого имаа постојана врска. Таа се огледаше низ писмата и финансиските средства исплаќани дирекно од соодветното Министерство на Србија а на сметка на нивниот (ш)пион во Македонија.


Со пари од сропското соодветно министерство печатени „световни“ календарчиња


Насловната од еден таков календар

И не само тоа, мудролиите со чествувањата на Илиндин кај ман. “Св. Прохор Пчињски” и префрлањето надлежности од српска Влада на српска Црква и обратно, додека не дојде самиот ден кога понижени, наивно заклучуваме дека пак ништо од славењето, од пред затворените порти.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3475 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 22 август 2017
Моментно посетители: 64

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: