Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7093
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски дејци
Васил Главинов
Сподели на Facebook

Васил Главинов
(1869 - 1929)

Појавата на социјалистичкото учење во Велес, но и во Македонија ја претставува Васил Главинов. Роден е во Велес во 1869 година. Основно образование стекнал во училиштето на Јордан Хаџи Константинов-Џинот по што го изучувал столарско-дрводелскиот занает. Потоа заминал на печалба за Бугарија. Социјалистичките идеи ги стекнал во софиското работничко друштво “Братство”. Длабоко инволвиран во социјалистичката мисла, ова учење го ширел меѓу македонската емиграција во Бугарија и образувал македонска социјалистичка организација во која членувале Петар Русински, Никола Карев, Венко Марков и други Македонци. Прогонуван од бугарските социјалисти во 1894 година се вратил во Велес каде го основал “Читалиштето” кое претставува прво просветно-работничко друштво во Македонија. Социјалистичката литература пласирана во “Читалиштето” овозможила многу млади луѓе да добијат социјалистичка ориентација. По овој пример се организирани слични друштва во другите градови на Македонија кои биле организатори на бројните работнички штрајкови.

Во 1895 година македонската социјалистичка група на Васил Главинов го издала првото гласило “Револуција” а во 1898 година и весникот “Политическа свобода”.

Односот кон револуционерното движење социјалистите го гледале тргнувајќи од становиште дека без национално ослободување нема ни економска слобода и затоа биле многу блиски до ориентацијата на ТМОРО. Во 1900 година се вклучиле во нејзините редови и активно учествувале во револуционерното движење.

На 3 јули 1900 година се одржала првата социјалистичка конференција во Македонија, а на Балканската социјал-демократска конференција во Белград, во јануари 1910 година активно учествувале Васил Главинов, Стојан Дивлев. Во Солун, кон крајот на истата година била основана Отоманска социјал-демократска партија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6059 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,85 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 03 декември 2016
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Македонците и чамците
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: