Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7552
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Родум е од Витлеем, од племето Јудино. Се учел кај св. Симеон Богопримецот во Ерусалим.

fe

Триандафил бил родум од Загора, а Спасо од Радовиш, епархија Струмичка.

fe

Наречен бил Синаит затоа што се замонашил на гората Синајска.

fe

Сите се од седумдесетте апостоли. Св. Сила бил испратен од Ерусалим во Антиохија со Павле и Варнава, за таму да го решат спорот меѓу верните, односно обрезувањето, имено дека не треба да се обрезуваат незнабожците кога преминуваат во христијанството (Дела 15:22).

fe

Син на царот Михаил Куропалат. Со блескавото образование, со ретката мудрост и воедно со кроткоста, Прокопиј, како што прво се викал, бил во своите младински години предмет на восхитување на целиот Цариград.

fe

Родом од Македонија, од селото Зики. Многу учен човек и голем подвижник.

fe

Војник по занимање. Војувајќи еднаш против Арапите, бил заробен, окован во вериги и фрлен во темница.

fe

Римски војници; пострадале за Христа во Доростол, Македонија, околу 302 година.

fe

Во времето на царот Теодосиј Велики овој Собор бил свикан во 381 година во Цариград да го утврди православното учење за Светиот Дух, за Кого криво учел тогашниот патријарх Цариградски Македониј.

fe

Син бил на царот Василиј Македонецот и брат на царот Лав Мудриот.

fe
First
Prev
Страна 13 од 18
Next
Last

вторник, 20 март 2018
Моментно посетители: 70

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: