Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Ново Село
Сподели на Facebook

Плодната почва, благата умерена клима, изобилието од води, уште од најстаро време па се до денес им овозможува на вредните луѓе од овој крај поволни услови за бериќет.

Во подножјето на Беласица се сместени една долга низа населени места, наредени во насока од запад кон исток: Колешино, Борисово, Мокриево, Мокрино, Смоларе, Дражево и Старо Коњарево, подгорски предел кој е богат со планински изворски води, костенови и ореови шуми и воопшто со богата вегетација. Посетата на овие населени места не ги остава рамнодушни посетителите особено оние кои ја виделе прекрасната природна убавина на Смоларските водопади, Мокринските извори и Колешинските водопади.

Смоларски водопади

 Во расклоненијата на планината Огражден во непосредна близина на македонско-бугарската граница се распостелени четири мали планински села: Бајково, Бадилен, Барбарево и Стиник кои привлекуваат со својата недопрена природна убавина на пространите ливади и пасишта.

 Одејќи од Струмица кон Ново Село ќе ги поминете населените места Сушица и Зубово а поминувајќи го Ново Село и населеното место Ново Коњарево кои изобилуваат со сточарски капацитети.

 Ново Село, кое уште од минатото имаше полуградски изглед, карактер на македонска паланка, денес е една модерна урбана средина која привлекува со мноштвото културни содржини преку кои се негуваат традиционалните македонски обичаи почнувајќи од Ѓурѓовденските средби па до најсовремени драмски, ликовни и музички проекти во духот на новото време.

Вредностите на нашето родно место создадени од нашите предци во минатото, ги чуваме и негуваме, трудејќи се да додадеме наши нови белези по кои ќе не паметат нашите идни поколенија, и се надеваме дека така ќе биде и во иднина.

http://www.novoselo.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7272 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: