Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7630
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Струмица
Сподели на Facebook

Координати: 41°22' и  41°30' северна географска широчина и  22°35' и 23°45' источна географска должина

Местоположба: На крајниот југоисток на Република Македонија, веднаш под тромеѓето на меѓудржавните граници со Бугарија и Грција сместена е плодната Струмичка котлина, а во нејзиниот западен дел и истоимената општина Струмица.
Надморска височина: 256 m
Површина: 321,89 km?
Катастарска површина: 48559,33 ha
Жители: 54.676
Густина на населеност: Над 100 жители на 1 км?
Населени места: 25
Оддалеченост: 150 km од Скопје, 115 км од Солун (Р.Грција), 210 км од Софија (Р.Бугарија), 40 км од граничен премин Стар Дојран (кон Грција), 45 км од граничен премин Богородица (кон Грција), 22 км од граничен премин Ново село (кон Бугарија)

http://www.strumica.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4048 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 20 март 2019
Моментно посетители: 89

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: