Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Грчка пропаганда во Македонија
Грчки политичари за Севрскиот договор
Сподели на Facebook

Грчкиот политичар од времето на Севрскиот Договор, Сотириос Коџаманис за околностите на договорот, евоцирајќи спомени во “Национални прашања“ стр. 34 – 35, 1954 год. во Атина, ќе рече:

“Бевме задолжени да не ги менуваме тие конвенции дури и како суверена држава без согласнот на мнозинството членови во Друштвото на народите. Победниците од Првата светска војна не само што и наложија на Грција признавање на национални, верски и јазични малцинства, туку ја принудија и да признае дека спогодбите за малцинствата претставуваат обврска од меѓународен интерес под гаранција на Друштвото на народите.“

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4296 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 80

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: