Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7648
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Стојан Христов - публицист и писател
Сподели на Facebook

Стојан Христов - публицист и писател на значајни дела за македонскиот народ во САД и светот.

- Романи: “Мара “(1937 г.), “Оваа е мојата таковина “(1938 г.), “Мојот Американски аџилак “(1947 г.), “Орелот и штркот“(1976 г.), “Лавот од Јанина “(1941 г.)

- Раскази: бројни раскази делумно разработени и во романите ( горе). Дел од позначајните се - “Стариот пчеларник “(1926 г.), “Камбана “(1927 г.), “Два роја пчели “(1927 г.), “Сечко “(1928 г.), “Кукери “(1940 г.), “Мечка игра на сред село “(1930 г.), “Чочек “(1930 г.), “Таро тапанџијата “(1930 г.), “Орли на ливадата “( 1929 г. ) и мн. др. со македонски етно-мотиви (и од Илинден).

Дел раскази се од престојот на Балканот 1927-1929 г., како специјален дописник за надворешната рубрика на “Дејли Њуз “ - Чикаго - “Пазарен ден во главниот град на Бугарија“ (1928 г.), “Новата жена на Истамбул “(1928 г.), “Балканските бездомни веселковци“ (1928 г.), ”Црните бегалци на Балканот“ (1929 г. ), “Со Циганите на Балканот“ (1930 г.), “Низ долината на Балканот“ (1930 г.) и др. Балкански мотиви (главно- Турција и Бугарија).

Дел раскази се и од емигрантскиот живот на Македонците – “Полуамериканец“ (1929 г.), “Америкоманија“ (1930 г.), “Мојот пријател Слободата“ (1930 г.), “Неприродна натурализација“ (1930 г.), “Зеленоглавец во Сент Луис“ (1947 г.), “Групата од железничката линија на Монтана“ (1947 г.), “Неприродна натурализација“ (1930 г.), и др.

- Расказите, мемоарските патеписи и говорите на Христов се појавуваат во САД, Англија и др. земји, во периодот 1926 – 1975 год., најчесто во списанијата: “Сколастик “, “Травел “, “Дајл “, “Аутлук енд Идепендент “, “Сатр-деј“, “Ривју оф Литерачр “, “Комонвел“,”Ливинг Еиџ “, “Театр Артс “, “Атлантик“, “Букмен“, “Атлантик Мантли “, “Стори Магазин“ и др.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4457 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 18 август 2019
Моментно посетители: 45

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: