Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7648
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Стојан Христов – Американски сон
Сподели на Facebook

Во САД, Христов прво е работник во ложилницата на Сент Луис, па градител на железница по степите на државите Монтана и Вајоминг.

- Се сели во Чикаго и по неколку месеци се запишува на Универзитетот “Валпараизо”– Индијана. По 18-месечни студии со недостигот на пари, ги прекинува на 6 месеци и се враќа во Монтана на железницата како работник во група од 12 Македонци.

- Заработува доволно пари и се враќа на Универзитетот кој успешно го завршува за 4 години (1918 – 1922 г.).Успехот се должи на вечерните училишта по англиски јазик кој студиозно го совладал.

- По 13 години престој во 1924 г. Христов со тешка болка, го прима Американското државјанство.

- 1922 – 1925 г., работи како уредник на весникот “Хауз Орган” на компанијата “Валентино Валспар” – Чикаго.

- 1925 - 1927 г., работи како новинар за весникот “Дејли Њуз” – Чикаго. Објавува многу натписи за емигранти со што го привлекува внимението.

- Специјален дописник на весникот ,од Балканот за надворешната рубрика од 1927 - 1929 г., Христов се интересира за односите и политичките состојби на Балканот.

- 1929 - 1941 г. со прекини работи како слободен писател во Њујорк.

- 1941 г. се сели во Вермонт каде е до крајот на животот.

- 30.VIII. 1937 г., се жени за Маргарет Вутерс Халовел (Индијанско потекло).

- 1942 – 1944 г., е Американски воен разузнавач, Аналитичар и Предавач по Балканското партизанско движење во Воениот Департмен - Оддел за Воени Известувања на Пентагон.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4454 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 18 август 2019
Моментно посетители: 56

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Александриската библиотека
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: