Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 5843
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Салати
Редена салата
Сподели на Facebook
Редена салата
Потребни состојки:

400 гр. свинска салама
400 гр. пилешка салама
400 гр. кашкавал
400 гр. кисели краставички
400 гр. варен морков
10 варени јајца


Фил:
4 кесички желатин
300 мл. јогурт
Сол


Кашкавалот, краставичките, морковот, јајцата, свинската и пилешката салама се сечат на тенки листови, а потоа го подготвуваме филот. Во тенџере на оган го загреваме јогуртот, додаваме сол по вкус и растворениот желатин. Во длабок плех ги редиме состојките по редослед: пилешка салама, краставички , јајца, моркови, кашкавал па свинска салама. Помеѓу секоја состојка ставаме по малку од желатинот. Откако ќе ја наредиме салатата, одозгора на еден дел ставаме рендана белка ос јајце, на друг дел ставаме рендана жолчка, на трет дел ставаме рендан морков и на четврт дел ставаме рендана свинска салама. Салатата ја сечиме по должина.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3984 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 22 декември 2014
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: