Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Бал-кан-кан
Сподели на Facebook

Филм од 2004 година

Лудиот Балкан и една од неговите бројни луди стории чие дејствие се одвива во период од педесет години. Во ерата на социјализмот, двајца братучеди ризикуваат да бидат откриени шверцувајќи (за мал профит) стока од капиталистичкиот Запад во социјалистичкиот Исток.

Доцна ја откриваат стапицата - едниот оди во затвор, а другиот успева да пребегне во Италија. Половина век подоцна - транзиција во Македонија, транзиција на Балканот. Приказната од пред половина век сега продолжува, но главни јунаци се синовите на братучедите, кои упаѓајќи во една апсурдна ситуација (да ја прошверцуваат умрената баба Зумбула од Бугарија во Македонија) ги минуваат деветте пеколни кругови на Балканското криминално подземје.

 

Режија: Митревски Дарко
Сценарио: Митревски Дарко
Директор на фотографија: Меденчевиќ Суки
Продуцент: Митревски Дарко
Главни улоги: Ангеловска Ѕвездана, Јовановски Владо, Маргиота Адолфо, Михајловски Тони
Споредни улоги: Арсовски Петар, Којо Никола, Мирчевски Петар, Недеска Верица, Поп-Христов Кирил, Ристиќ Ирена, Рубен Емил
Сценографија: Муча Бујар
Костимографија: Крстевска Жаклина
Светло: Богоевски Петар

Монтажа -- Џакобе Гамберини
Музика -- Дарио Мариaнели
Продуценти -- Алесандро Вердеки, Џанлука Курти, Карло Дуси
Извршен продуцент -- Лорис Курчи
Менаџер на екипа -- Зоран Ристески
Шминка -- Сандра Иватовиќ
Фар мајстор -- Ненад Васиќ
Специјални ефекти -- М`барек Жамал
Водач на снимање -- Томе Моловски
Менаџер на локација -- Роберт Јазаџиски
Мајстор на тон -- Ненад Вукадиновиќ
Миксер -- Клаудио Тосели
1 асс. на режија -- Милан Булатовиќ
Камери, сценска и светлосна опрема -- PANTER, Минхен
Пост-продукција -- TECNO FILM, Рим
Лабораторија -- AUGUSTUS COLOR, Рим

Улоги: Лазар Ристовски, Бранко Ѓуриќ, Јелисавета Саблиќ, Петар Божовиќ, Миодраг Кривокапиќ, Васко Тодоров, Бранко Огњановски, Хисмет Рамадани, Димитар Станковски, Начи Шабан, Луран Ахмети, Вероника Заковска, Ацо Дуковски, Горан Илиќ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4883 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: