Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Море сокол пие вода на Вардарот
Сподели на Facebook
Море сокол пие вода на Вардарот
Get the Flash Player to see this player.

Море сокол пие вода на Вардарот
Јане, Јане ле бело грло,
Јане, Јане ле кротко јагне.

Море ој соколе, ти јуначко пиле
Море нели виде јунак да премине
Јане, Јане ле бело грло,
Јане, Јане ле кротко јагне.

Јунак да премине с' девет лути рани
Девет лути рани, сите куршумлии
Јане, Јане ле бело грло,
Јане, Јане ле кротко јагне.

А десетта рана с' нож е прободена
Јане, Јане ле бело грло,
Јане, Јане ле кротко јагне.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5766 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 64

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: