Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7505
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Св. Богородица Елеуса
Сподели на Facebook

Недалеку од водочката црква, на една височинка над селото Вељуса кај Струмица се наоѓа старата црква со манастирски конаци, Света Богородица Елеуса.

Живописната природа, панорамската глетка на струмичко поле и селската идилична околина совршено ја надополнуваат нејзината убавина, сочинета од величенствената архитектура, фреско-живописот, мозаичните подови, како и мермерниот иконостас што долго време стоел зад еден таков изведен во дрво. Овој споменик на културата потекнува од XI век за што сведочи мермерната плоча со натпис на ктиторот, струмичкиот епископ Манојло, како и годината на нејзината изградба, 1080 г.

Плочата со натписот, како и многуте вредни икони од оваа црква, не се повеќе на местата каде биле поставени. За време на Првата светска војна оваа црква, како и многу други цркви во Македонија, доживеала огромна неправда. Покрај варварските пустошења и грабежи, таа била и запалена, но не изгорела. Ова го покажуваат потемнетите фрески на ѕидовите од наосот. Набргу црквата била обновена и повторно живописана. Единствена, во целост сочувана композиција од времето на изградбата во XI век е Симнувањето во пеколот, во која што е претставен детаљ со два ѓавола, приказ што мошне ретко се среќава кај нас.

Постојат и други, делумно сочувани композиции од тој период. Во олтарната апсида откриени се фигури на четирите архиереи, претставени во фронтален став и профил, и Богородица со Исус Христос. Пред влезот од олтарот се надѕираат фрагменти од мозаично изведен под. Особено интересни се фреските со ликовите на светците Онуфриј и Панфнутиј од XII век во чија близина се наоѓа познатиот Вељушки крст - единствен од ваков тип во светот. Манастирската црква во Вељуса е нем сведок за животот и судбината на македонскиот народ и неговото национално и културно богатство низ историјата. Денес, во манастирските конаци на црквата Света Богородица Елеуса живеат неколку монаски кои истовремено се грижат за црквата и црковниот инвентар.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5343 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 ноември 2017
Моментно посетители: 114

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: