Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7409
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Бугарски ѕверства врз Македонскиот народ
Бугарите окупатори со ѕверства врз отпорот
Сподели на Facebook

Дел од ѕверствата на Бугарите врз поробениот од македонски народ како заплашување за отпорот против нивната окупација на Македонија.


Бугарите "позираат" пред главите од заробени Македонци партизани


Улични ликвидации по градовите во Македонија на Македонци патриоти, Раде Јовчевски - Корчагин


Масовна ликвидација с. Дабница - Прилеп


Откога се живо се ликвидира следува палеж - Охридско


Масовен колеж до последните денови на Бугарската окупација (Беровско)


Сливувања па ликвидација, Вера Циривири Трена


Живи горени Македонци од страна на Бугарскиот окупатор, Цена Богоева, Ристо Николов, Трајко Марков и Киро Шими


Најѕверски ликвидирана е македонската младеж, Ваташа 1943


Борка Талески, херојски загина во судир со бугарската полиција


Лазар Филиповски


Полицајци и агенти на местото каде е убиен Борка Талески


И пак...ѕверства и ликвидации


Брутални тортули и гаврења врз Македонците, кај Пуста Кула


По селата со родителите ликвидирани и деца


Се што дава отпор завршува вака! - Љупчо Зафиров Сантов од Кочани


На плоштадот во Прилеп стрелани Македонци патриоти


Народниот херој Стефан Наумов - Стив избра да легне врз бомбата отколку да им се предаде жив на Бугарите


Нови убиства...


Фатените борци мачени најѕверски


Една "храбра" акција...


Ѕверства...


Пак...


Тешки тортури и изживувања па ликвидација, Цена Богоева, Ристо Николов, Трајко Марков и киро Шими


И последните денови од окупацијата на Бугарите минуваа во ликвидација, дел од откриените тела на кои Македонскиот народ му оддава почит


И по патиштата во Македонија се среќаваа вакви сцени - дело на Бугарите "ослободители"

Поголемиот дел од фотографиите се од пронајдениот материјал по полициските станици и воените команди на Бугарската полиција и војска по нивната капитулација од 08.09.1944.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 11069 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,88 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 27 април 2017
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: