Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Среден век > Самоиловото царство
САМОИЛОВО - ВИЗАНТИСКАТА ВОЈНА БИЛА БРАТОУБИСТВЕНА
Сподели на Facebook

За Василиј II  се смета и дека е потомок на етничките антички Македонци, роден во Едрене во тогашната тема Македонија а денешна Тракија, од што и епитетот  – “Македонски” но и прекарот - "бугароубиецот".

Денес бугарската пропаганда го користи прекарот на Василиј за да тврди дека во Македонија тогаш живееле етнички Бугари, но колку е тоа бесмислено, од следното.

* Прво - Самоиловото Царство опфаќало поголем простор од Балканскиот Полуостров. Следствено, во неговата војска имало припадници на многу народи кои биле во состав на Царството. Зарем сите тие се етнички "Бугари", штом се биеле во борбите против Василиј "бугароубиецот"?

Особено ако се знае дека во тоа време под поимот "Бугари" во етничка смисла на зборот се уште се подразбирале само турко-монголските Бугари, кои немале никаква врска со Царството, освен што во него живееле како обични поданици и без никаква етничка врска со населението во Македонија.

* Второ - Василиј II бил наречен "бугароубиец" поради терминот "бугари" (со мало "б") кој во Византија имал навредлива содржина за луѓе "варвари", кои, според хроничарите, биле под културното ниво на развиената и цивилизирана Византија. Затоа така се наречени сите жители на Самоиловото Царство без разлика на етничката припадност. Факт е и што како "вулгари" или "бугари" (варвари) од страна на хроничарите биле наречени дури и Босанците, иако тие живееле далеку од Бугарите. Значи ли дека и Босанците се "бугари", т.е. варвари и простаци штом живееле вон цивилизирана Византија. Значи терминот Бугари не секогаш се употребува како етноним и не секогаш се употребувал во позитивна смисла, барем не од страна на византиските хроничари.

Инаку денес од повеќе историчари во светот Самоиловото царство е наречено како македонско.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6476 пати
Просечна оцена од посетителите
 2 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: